Firma Lego została założona przez Ole Kirka Christiansena w 1932 rok (przez pierwsze dwa lata działała pod inną nazwą). Początkowo był to malutki zakład wytwarzający drewniane zabawki.
Dzisiaj Lego słynie ze swoich opatentowanych w 1958 roku plastikowych klocków cegiełek z unikalnym systemem łączenia (gniazda i wypustki). Duński koncern zatrudnia ok. 8 tys. pracowników i należy do piątki największych producentów artykułów zabawkarskich na świecie (jest największym w Europie). Szacuje się, że Lego ma 70 proc. rynku klocków.
Klocki Lego (np. z serii Duplo) oraz materiały edukacyjne produkowane przez Lego można kupić w ponad 130 krajach na całym świecie. Poza licznymi fabrykami Lego ma też parki rozrywki w całości wzniesione z plastikowych elementów.
W tych wesołych miasteczkach na małych gości czeka szereg atrakcji, w tym kolejki górskie, repliki prawdziwych i znanych obiektów, hotele. Pierwszy Legoland wybudowano w 1968 r. w Billund, czyli miejscu, w którym zaczęła się historia klocków Lego.
Co ciekawe jego pomysłodawca - Godtfred Kirk Christiansen (syn założyciela firmy) - chciał zorganizować jedynie niewielki ogród, w którym wystawiano by figurki złożone z klocków Lego. Podczas budowy plany się nieco zmieniły i powstał park rozrywki zajmujący 123 tys. m kw.
Prawie 30 lat później powstał drugi Legoland - w Windsor (pod Londynem). Jest on jeszcze większy niż ten w Billund. W 1999 roku powstał pierwszy park rozrywki Lego poza Europą - w Kalifornii. Wkrótce w USA zostanie otwarty drugi i piąty w ogóle (po niemieckim Gunzburgu) Legoland (na Florydzie, w Polk Country).